یران با پدیده شهرهای الکترونیک غریبه نیست هر چند تاکنون پروژه هایی نظیر شهر الکترونیک کیش، تهران و حتی مشهد فقط در حد حرف باقی مانده و حداکثر عملکرد آنها به راه اندازی یک سایت اینترنتی خلاصه شده است.

اما شهر الکترونیکی چیست و چه نوع خدماتی باید از طریق این پروژه به مردم ارائه شود. زیرساخت های فنی و مخابراتی این پروژه چگونه باید باشد و چرا پروژه های اجرا شده در ایران هنوز نتوانسته است انتظارات افکار عمومی را برآورده کند. وضعیت این پروژه ها در حال حاضر چگونه است، چه مطالعات و پژوهش ها و فعالیت هایی در راستای تحقق شهر الکترونیکی در ایران انجام شده است، موانع و مشکلات موجود در راه تحقق این ایده چیست برگزاری نمایشگاه اله سیت در مشهد انگیزه ای شد تا خبرنگار گروه دانش و فناوری، با دکتر علی اکبر جلالی استاد دانشگاه علم و صنعت وبانی شهرهای الکترونیک این مسائل را به بحث بگذارد.

یران با پدیده شهرهای الکترونیک غریبه نیست هر چند تاکنون پروژه هایی نظیر شهر الکترونیک کیش، تهران و حتی مشهد فقط در حد حرف باقی مانده و حداکثر عملکرد آنها به راه اندازی یک سایت اینترنتی خلاصه شده است.

اما شهر الکترونیکی چیست و چه نوع خدماتی باید از طریق این پروژه به مردم ارائه شود. زیرساخت های فنی و مخابراتی این پروژه چگونه باید باشد و چرا پروژه های اجرا شده در ایران هنوز نتوانسته است انتظارات افکار عمومی را برآورده کند. وضعیت این پروژه ها در حال حاضر چگونه است، چه مطالعات و پژوهش ها و فعالیت هایی در راستای تحقق شهر الکترونیکی در ایران انجام شده است، موانع و مشکلات موجود در راه تحقق این ایده چیست برگزاری نمایشگاه اله سیت در مشهد انگیزه ای شد تا خبرنگار گروه دانش و فناوری، با دکتر علی اکبر جلالی استاد دانشگاه علم و صنعت وبانی شهرهای الکترونیک این مسائل را به بحث بگذارد.

دکتر جلالی در ابتدا به تاریخچه شهرهای الکترونیکی در جهان و ایران اشاره کرد و گفت بعد از این که فناوری اطلاعات و ارتباطات به خصوص اینترنت مورد استقبال جوامع مختلف قرار گرفت و کاربردهای جدید در زندگی مردم رواج پیدا کرد در بعضی از شهرهای توسعه یافته جهان مثل تورنتوی کانادا، چین تایپه، سنگاپورو کره جنوبی (سئول) پدیده های جدیدی به صورت تجمعی شروع به فعالیت کرده و شهر الکترونیک را معرفی کردند. بنابراین می توان گفت تورنتوی کانادا جزء اولین شهرهای الکترونیک حساب می شود که امروز یکی از شهرهای الکترونیک بسیار پیشرفته است در حال حاضر شهر الکترونیکی سئول هم مورد توجه جهانیان قرار دارد.

وی می افزاید در ایران از سال ۱۳۷۹ بحث شهر الکترونیک کیش آغاز شد ولی باتوجه به تلاش هایی که صورت گرفت متاسفانه آنطور که نظر متخصصین بود پیش نرفت و علت آن هم به مسائل فرهنگی و عدم شناخت کافی از شهر الکترونیک در کشور به ویژه در سطح مسئولین برمی گشت که حمایت کافی از این پروژه صورت نگرفت متعاقب این مسئله پس از بازدید مسئولین مشهد از شهر الکترونیک سئول قرار شد مشهد به عنوان شهر الکترونیکی قدم هایی را بردارد که در این خصوص با قراردادی که با دانشگاه علم و صنعت منعقد شد بحث شهر الکترونیک پیش رفت و سند راهبردی شهر الکترونیک مشهد به دست آمد و با تغییر مدیریت تحولی در اجرای آن ایجاد شد و هم اکنون وب سایت شهر الکترونیکی شهر به آدرس www.E mashhad.irارائه دهنده یک سری خدمات است و نمایشگاه های اله سیت در سال گذشته و امسال در همین زمینه بوده و حاصل جاری شدن تفکر و فرهنگ شهر الکترونیکی در مشهد است و پیش بینی می شود در آینده نزدیک با فضای فرهنگی ایجاد شده به تسریع پیشرفت شهر الکترونیکی مشهد کمک شود. دکتر جلالی افزود بعد از مشهد هم اکنون مقدمات بحث درباره شهر الکترونیکی تهران به وجود آمده که امیدواریم به همه شهرها تسری یافته و اجرایی شود.

استاد دانشگاه علم و صنعت سپس به تعریف شهر الکترونیک و مزایایی که چنین شهری می تواند برای شهروندان داشته باشد پرداخت و گفت: شهر الکترونیک شهری است که با استفاده از فناوری اطلاعات و ارتباطات بتواند خدمات مختلف شهری اعم از خدمات شهرداری یا سایر بخش های دولتی و حتی خصوصی در زمینه های اقتصادی ، اجتماعی و فرهنگی را در ۲۴ ساعت شبانه روز و ۷ روز هفته با کیفیت مناسب در اختیار شهروندان قرار دهد.

بانی شهرهای الکترونیک با اشاره به مزایای زیاد شهر الکترونیک، شاخص های آن را چنین ذکر می کند:

۱) با ایجاد شهر الکترونیک که نماد آن از طریق وب سایت شهر الکترونیک به مردم معرفی می شود از بسیاری رفت و آمدهای غیرضروری جلوگیری می شود در نتیجه شهر از ترافیک کمتر و هوای پاکیزه تری برخوردار است و نیز هزینه های مصرف زیاد بنزین کاهش یافته و منافع اقتصادی زیادی برای شهروندان به وجود می آید.

۲) خدمات با کیفیت بیشتری ارائه می شود به عنوان مثال شهروند برای خرید (از این شهر) دارای حق انتخاب بیشتر و تنوع زیادتری در انتخاب با هزینه مناسب تری می گردد.

۳) شهر الکترونیک میزان اشتغال را افزایش می دهد البته شاید ظاهرا برخی شغل ها از بین بروند و دیگر به کار نیایند ولی خدمات کاربرانی که کالا را منتقل می کنند یا افرادی که برنامه های کامپیوتری برای فروشگاه ها می نویسند زیاد می شود.

۴) شهر الکترونیکی می تواند خود را در سطح جهان معرفی کند و با ارائه پتانسیل های مختلف شهر به دنیا و شهرهای دیگر سرمایه گذاران بیشتری را جلب کرده و در نتیجه اقتصاد خود را بهبود بخشد.

۵) آموزش شهروندی در یک شهر الکترونیک بسیار راحت و کم هزینه است.

۶) در شهر الکترونیک از بسیاری از تبعیض ها جلوگیری می شود. چرا که در این شهر تمام مناقصه ها و داد و ستدهایی که از طریق بخش دولتی انجام می شود به اطلاع شهروندان می رسد در نتیجه فقط عده خاصی نیستند که با مطلع شدن بتوانند خدمات خاصی را بگیرند. ۷ شفاف سازی یکی از موارد جدی در شهر الکترونیک است به طوری که پیگیری یک کار یا یک تقاضا به راحتی امکان پذیر می گردد و اگر فردی در اداره ای در انجام کار مربوطه قصور یا مسامحه کند مشخص می شود یعنی کارکنان به راحتی مورد ارزیابی قرار می گیرند و حداقل از اشکالاتی که در مسیر رسیدگی به بعضی نامه ها ایجاد می گردد جلوگیری می شود.

شهر الکترونیک می تواند برای تمام گروه های سنی مزایای خاص خود را داشته باشد به هر حال واقعیت این است که ما به سمت جامعه اطلاعاتی در حال پیشرفت هستیم و مجبوریم وارد شهرهای الکترونیکی شویم.

سوءالی که در اینجا مطرح می شود این است که چه کسی می تواند از شهر الکترونیک استفاده کند و اصولا شهروند الکترونیک چه ویژگی هایی باید داشته باشد، در این باره دکتر جلالی که برای اولین بار تعریفی از شهروند الکترونیکی در سطح جهان ارائه کرده می گوید: شهروند الکترونیکی فردی است که بتواند با استفاده از ابزار فناوری اطلاعات از خدمات یک شهر الکترونیکی استفاده کند. یعنی شهروندی که حداقل بتواند وب سایت شهر الکترونیک را باز کند و در بخش های مختلف آن تحقیق کند و بداند از کدام بخش چه کمکی می تواند بگیرد نیاز به دانستن «ویندوز» و «ورد» و.... نیست فقط کافی است اطلاعات اولیه ای نسبت به دسترسی داشته باشد.

آموزش شهروند الکترونیک بحثی جدی است که باید از طریق تبلیغات رسانه های صوتی، تصویری و مکتوب مورد توجه قرار گیرد.

وی در خصوص چالش های موجود بر سر ایجاد و توسعه شهر الکترونیک تصریح می کند که چالش های مختلفی در این زمینه وجود دارد که من آنها را در ۵ بخش خلاصه می کنم»

۱) چالش زیرساخت است ، در یک شهر الکترونیک لازم است مردم دسترسی به پهنای باند زیاد شبکه داشته باشند اگرچه یک چنین شهری می تواند به اینترنت متصل نباشد و یک شبکه اینترانت قوی داشته باشد ولی در عین حال ترکیب اینترنت و اینترانت در هر شهر الکترونیکی لازم است.

۲) مردم باید امکانات سخت افزاری لازم برای دسترسی به این شهر را داشته باشند. در حال حاضر بسیاری از خانواده ها کامپیوتر ندارند و بعضی از آنها از اینترنت بی اطلاع می باشند در این خصوص یک شهر الکترونیک باید از طریق ایجاد گیشه های فراوان الکترونیک در شهر دسترسی شهروندان را تسهیل کند که خود این مسئله مستلزم صرف هزینه زیادی است که این هزینه به عنوان یک چالش مطرح می شود.

۳) ما هنوز نیروی انسانی لازم برای این که هم به عنوان شهروند، شهر الکترونیک را بشناسد و هم به عنوان مسئولینی که بدانند یک شهر الکترونیک چه مشخصه هایی دارد نداریم. به طور کلی نیروی متخصص لازم برای فرهنگ سازی و تدوین برنامه های مناسب جهت سیستم های امنیتی شهر الکترونیک نداریم.

۴) دولت نقش مهمی را در توسعه شهرهای الکترونیکی دارد که متاسفانه دولت ما هنوز در توسعه اینترنت و تلفن همراه به عنوان شاخص های توسعه ITو ICTدر داخل کشور دارای مشکلاتی است و همین مسئله سبب می شود که توسعه شهر الکترونیک در داخل کشور با کندی صورت گیرد و تا زمانی که دولت یک تصمیم قاطع و عزم و اراده قوی در این زمینه پیدا نکند شانس توسعه این نوع شهرها زیاد نخواهد بود.

به هر حال چون ما تجربه ای در این باره نداشته ایم با چالش های زیادی مواجه خواهیم بود. هنوز مردم اطمینان ندارند شماره حساب بانکی خود را برای پرداخت قبض تلفن به شرکت مخابرات بدهند تا به طور خودکار این قبوض پرداخت شود.

۵) بودجه و هزینه مالی مسئله مهم دیگر در این زمینه است. برای تربیت نیروی انسانی، تهیه نرم افزارها و نیاز به بودجه هست ولی باید توجه داشت که اگر با همین حداقل امکانات شروع نکنیم و منتظر باشیم چالش ها برطرف شوند و بعد شهر الکترونیک را راه اندازی کنیم کار درستی نخواهد بود. ما می توانیم همزمان به قصد توسعه فرهنگی بحث های شهر الکترونیک را پیش بکشیم تجربیات ابتدایی را کم کم جلو ببریم یعنی همان اتفاقی که در مشهد در حال رخ دادن است.

دکتر جلالی که سند راهبردی شهر الکترونیک مشهد را ارائه نموده می گوید شهر الکترونیک مشهد تنها پروژه ای در کشور است که دارای سند راهبردی است یعنی در حقیقت نقشه توسعه این نوع شهر توسط دانشگاه علم و صنعت با مجری گری من انجام شده است که فرصت مغتنمی است. خلاصه ای از این سند در وب سایت این شهر گذاشته شده و در اختیار عموم قرار گرفته است و بسیاری از متخصصان نظر خود را در مورد آن ارائه کرده اند. خوشبختانه از نظر علمی چارچوب اولیه این شهر برپا شده و بعضی از خدماتی را که از طریق وب سایت قابل انجام بوده، در آن قرار گرفته است و در آینده هر سازمانی که بتواند خدمات آن لاین ارائه کند می تواند در پورتال یا درگاه شهر الکترونیک مشهد قرار گیرد. در حال حاضر مردم و به ویژه زوار با مراجعه به وب سایت می توانند از نقاط مختلف شهر مشهد به صورت مجازی دیدن کنند و یا بلیت رزرو نمایند. ما امیدواریم در آینده بتوان وقت ملاقات با دکتر را هم از همین طریق رزرو کرد.

وی می گوید از آنجایی که فرهنگ نسبی در مشهد ایجاد شده و علاقه مسئولین هم زیاد شده اگر حمایت صورت گیرد ما می توانیم در مدت کوتاهی شهر الکترونیکی مشهد را به مراحل تکاملی برسانیم.

دکتر جلالی می گوید اگر عزم و اراده مسئولین و دولت برای رفع چالش های موجود بر سر راه ایجاد شهرهای الکترونیک جدی شود در عرض ۵ سال می توان شهرهای الکترونیکی ایجاد کرد که مردم از مزایای آن بهره مند شوند و دیگر برای انجام هر کاری از خانه خارج نشوند و از وقت و هزینه خود در جاهای مناسب دیگر استفاده کنند.

تورنتوی کانادا جزو اولین شهرهای الکترونیک محسوب می شود و امروز این شهر و سئول در کره جنوبی در زمره پیشرفته ترین شهرهای الکترونیک دنیا هستند

اگر عزم و اراده مسئولین و دولت برای رفع چالش های موجود بر سر راه ایجاد شهرهای الکترونیک جدی شود در عرض ۵ سال شاهد تحقق واقعی این نوع شهرها خواهیم بود

محمدرضا گرامی

منبع:www.reporter.ir

http://ictworld.blogsky.com